Könnyűszerkezetes épületek – ezt érdemes fontolóra venned!
Szeretjük a jól bevált, hagyományos technikákat, így a „könnyűszerkezetes” szó még a mai napig is bizalmatlanságot ébreszt sokakban. De vannak ennek alapja? Mit értünk pontosan a könnyűszerkezetes épület alatt? Ítélkezés helyett járjuk körbe a témát, nézzük meg a típusokat, és beszéljünk ezek előnyeiről-hátrányairól!
Könnyűszerkezetes házak – tisztázzuk a fogalmát!
Első hallásra talán rövidtávú befektetésnek hangzik, de ez nem így van. A tengerentúlon és Európában is nagy kultúrára tekint vissza, akár több száz éves hasonló technikával épült házakkal is találkozhatunk.
A könnyűszerkezetes ház fa- vagy fém vázzal rendelkezik, a helyszínen szerelik össze. A vázszerkezetre belülről többnyire gipszrost vagy gipszkarton lemezt szerelnek, párazáró fólia, majd szigetelőanyag és ismét gipszrost, vagy osb lap és végül jön kívülről a dryvit szigetelés és nemes vakolat, vagy egyéb burkolat. Ez a változat gazdaságosabb, mint a kész elemekből épült, és több lehetőséget ad az építkezés során felmerülő változtatásokra.
A könnyűszerkezetes házak egyik fajtája a készház. Ezek előregyártott, teljes helyiségmagasságú, leginkább fa vázszerkezetű épületek. A készre legyártott külső falakból, válaszfalakból, födém- és tetőelemekből álló készházakat az építkezésre szállítva egy előre elkészített fogadószinten állítják össze. Óriási előnyük a gyors, gépesített szerelési technológia, nem befolyásolja az időjárás sem. A tervek elkészülése és a gyártási folyamat beindítása után viszont már nincs lehetőség változtatásokra, alapos átgondolást igényel.
A kész házak látványa mindkét esetben megtévesztően hasonlít a vakolt, téglafalas épületekre, így harmonikusan beleillik minden utca-képbe. Megjelenését tekintve nem tér el a hagyományos házaktól, és a szigetelését illetően sem marad alul.
Minden esetben rengeteget számít a mesteremberek munkájának színvonala, csak megbízható, leinformálható kivitelezőt válasszunk!
Könnyűszerkezetes házak – pro és kontra
Nézzük miért jó választás a könnyűszerkezetes épület, legyen szó állandó lakhelyről, vagy nyaralóról:
- Lényegesen kedvezőbb építkezési árak
- Akár napok alatt összeszerelhető készházak
- Alaprajz tekintetében nem ismer lehetetlent
- Előre legyártott panelek pontos kivitelezése
- Magas minőségű anyagok kerülnek beépítésre
- Nincsenek nagyobb tűzveszélynek kitéve mint a hagyományos házak
- Elenálló képesség
- Alig rendelkezik hőtároló tömeggel, ezért könnyű felfűteni
Akadnak ellenérvek is, nézzük miért érdemes jobban átgondolni a könnyűszerkezetes ház építését:
- Kevés a jó kivitelező a szakértelem hiánya miatt, gondatlan kivitelezés eshetősége
- Szűkös szaktudás, tapasztalat, és technológiai eljárás
- A tapasztalt vállalkozók magasabb áron dolgoznak, nem feltétlenül lesz olcsóbb az építkezés
- Alig rendelkezik hőtároló tömeggel, ezért nyáron hamarabb átmelegszik
- Megfelelő árnyékolástechnika és klíma mindenképp szükséges
- Nem feltétlenül hitel vagy biztosítás képes
Könnyűszerkezetes házépítés – a tanulság
Egyre többen vágnak bele a könnyűszerkezetes ház építésébe, nem véletlenül. Az elszállt ingatlan és építkezés árak mellett ez még mindig kedvezőbb, pénztárcabarát megoldás. A legfontosabb, hogy mielőtt belevágnál, tájékozódj alaposan! Válasz körültekintően kivitelezőt, mert a nem megfelelő szakember, vagy a silány minőségű építőanyagok megkeseríthetik a mindennapjainkat.