Sokszor elég egy kis odafigyelés ahhoz, hogy sokat spóroljunk az energiával és így a közüzemi számlákon szereplő összeg is barátibbá válhat. A fűtésszezon sok család kasszáját megterheli, így most jól jöhet néhány hasznos tipp, hogy kevésbé pörögjön a villanyóra.
Hírek 7/8
A "házasság" új értelmet nyer idén júliustól, akkor lép ugyanis életbe a kormány legújabb családtámogatási programja, melynek értelmében azok a házasságot kötött párok, akik gyerekeket is nevelnek, több kedvezményt és támogatást igényelnek, hogy "házasok" legyenek, vagyis hogy saját otthonhoz jussanak.
A legfőbb változás a korábbiakhoz képest, hogy minden 40 év alatti nő, aki első házasságát köti, 10 millió forintos kamatmentes hitelre válik jogosulttá, sőt lehetőség adódik arra is, hogy a családok használt lakásokra is kamattámogatott hitelt vegyenek fel.
Rengeteg új építésű lakásban a hely spórolás miatt elhagyják az előszoba tervezését. Sok esetben a bejárati ajtón belépve, rögtön a nappaliban találja magát az otthonunkba érkező személy. Ez bizony kellemetlen perceket is okozhat, hiszen azon túl, hogy rögtön belátnak privát szféránkba, de még a kintről behozott piszkot, sarat, esővizet is a nappaliban szórják szét. Nincs is annál kellemetlenebb, amikor a szobán keresztül kell a vizes esernyőt a fürdőszobába vinni, vagy épp a sáros cipőt a szőnyeg mellé helyezni. Otthona megtervezésekor ne feledkezzen meg egy kényelmes, élhető előszoba elhelyezéséről sem.
Manapság már minden testre-szabható, így nem kétséges, hogy az új otthon megtervezése szintén az építtető igényeit figyelembe véve kell, hogy készüljön. Nem az egyforma új-építésű sorházi lakásokra gondolunk elsősorban, hanem a standard formáktól eltérő, egyedi családi házak tervezésére. Igaz, hogy sokkal könnyebb egy már meglévő terv alapján készült otthonba beköltözni, illetve a meglévő terveket szemléletes formában megtekinteni, hiszen ezekbe már bele tudjuk képzelni magunkat. Viszont sok építtető családnak van egy elképzelés a fejében, hogy a személyes igényeik kielégítéséhez, milyen ház passzol.
Olvassa el tippjeinket, melyek segíthetnek a személyre szabott otthon mellett letenni voksát.
A külső vakolat a ház lelke. Hatására kedvezőbbé válik a belső hőmérséklet, energiát takaríthatunk meg. Korábbi cikkünkben már említést tettünk erről, bemutattuk, hogyan spórolhatunk a homlokzati hőszigeteléssel tízezreket a rezsiből.
Aki homlokzati vakolatot készíttet a házára nemcsak gondoskodik a költségek kordában tartásáról, hanem igényes megjelenést is kölcsönöz az épületnek.
Egy új otthon megépítése hatalmas lépés a család számára. Akár évtizedekig szolgál lakóhelyünkként az elkészült épület, ezért érdemes azt nagy odafigyeléssel tervezni és kivitelezni. Ne próbáljunk meg a felhasznált anyagok költségén spórolni, mert amit ezen rövidtávon nyerhetünk, azt hosszú távon akár többszörösen is megbánjuk. A silány anyagok használata, a kontár kivitelezés hamar megbosszulja magát.
Építkezés, felújítás során az épület hőszigetelése az egyik sarkalatos kérdés. Fontos, hogy megfelelő minőségű és vastagságú homlokzati hőszigeteléssel lássuk el a külső felületeket. Ezzel egy időben a homlokzati vakolat felviteléről is gondoskodnunk kell, hiszen ezzel plusz védelmet biztosítunk az időjárás viszontagságai ellen, valamint további energiamegtakarításra számíthatunk. Az építés folyamata során nem feledkezhetünk meg a nyílászárókról sem, mivel ezeken a területeken tud a hő nagy mennyiségben távozni az épületből.
Napjainkban a korszerű technológiai megoldásokkal egyre több módon oldhatjuk meg épületeink fűtését. A hagyományos radiátoros megoldásokat kezdik felváltani a modern berendezések. Nézzük milyen lehetséges módszerekkel és eszközökkel változtathatunk fűtési rendszerünkön.
Rengeteg háztartásban vélik úgy a tulajdonosok, hogy energia spórolás céljából utólagos hőszigeteléssel látják el házukat. A polisztirollapos hőszigetelés, ismertebb nevén dryvit burkolat segítségével az épület bármely pontján egyenletes meleget érezhetünk. Egyéb más előnye is van az utólagos szigetelésnek. Például a falban lévő csöveket megvédi a fagyveszélytől, valamint kisebb lesz az esély a hideg-meleg váltakozásakor bekövetkező fal mozgások okozta repedések kialakulására.
Otthon Melege Program 2016-ban a magyarországi lakóhellyel rendelkező magánszemélyek számára biztosít vissza nem térítendő támogatást maximum 2.5 millió forint értékig.
A program többek között lehetőséget biztosít a hagyományos technológiával 1996 előtt épült és 1995. december 31-ig kiadott építési engedéllyel rendelkező, egy lakásos, legfeljebb 135 m2 fűtött alapterületű, a pályázatot benyújtó magánszemély tulajdonában álló és a pályázat benyújtását megelőzően használatban lévő (lakott) családi házak energetikai, ezen belül például a homlokzati hőszigetelésre.